Etyka i życie

Żyjemy w świecie dobra i zła, tak jak oddychamy czy mówimy prozą. Etyczny aspekt życia człowieka należy do najistotniejszych wymiarów ludzkiej egzystencji.Nieustannie dokonujemy wyborów - codziennych, małych, banalnych, i tych wielkich, które wpływają na całe nasze życie, na ludzi wokół nas, przyrodę, kosmos.

Bez pogłębionej refleksji etycznej nie będziemy świadomymi podmiotami, pozwolimy sobą manipulować, staniemy się bezmyślnymi ofiarami specjalistów od indoktrynacji i ogłupiania. Czy w rozszalałym świecie pędzących zmian, gadżetowych świecidełek, jednosezonowych przebojów umiemy zatrzymać się, by odkryć jakiś stały punkt oparcia? Bez takiego niezmiennego układu odniesienia nic nie ma wartości i sensu w skali dłużej niż dzień, miesiąc, najwyżej rok.

Teksty, które będą się pojawiać w dziale „Etyka”, mają służyć refleksji, budzeniu wrażliwości, wchodzeniu w głąb siebie w poszukiwaniu ukrytej tam prawdy. Wbrew głosom nihilistów („prawdy nie ma”) i agnostyków („nie wiemy, jaka jest prawda”) tylko ona pomoże nam obronić się przed nachalnym kłamstwem, bezwstydną sensacją, marketingowo - wizerunkową propagandą. Ludzie, którzy kreują dla nas sztuczne medialne światy, potrzebują tylko naszej oglądalności i naszej kasy, a nie naszego myślenia.

Bez poznania prawdy o sobie nie potrafimy też budować prawidłowych, głębokich relacji z ludźmi, nie potrafimy mądrze i odpowiedzialnie kochać. Zadowalają nas chwilowe przyjemności i dające się łatwo rozwiązać związki. Zapominamy, że w naturę człowieka wpisane jest nie dążenie do przyjemności, ale wielkie pragnienie miłości i szczęścia. Dlatego panująca dziś filozofia hedonizmu jest największym wrogiem miłości i szczęścia człowieka.

W dziale „Etyka” znajdziecie teksty będące rozwinięciem tematów i problemów podejmowanych na zajęciach z etyki. Będą to zarówno prace uczniów, jak i dla uczniów. Życzymy owocnej i ciekawej lektury.

Share

Wyszukiwarka

Nasi partnerzy

Biuletyn Informacji Publicznej

Wyposażenie gabinetu profilaktyki zdrowotnej sfinansowane ze środków budżetu państwa otrzymanych za pośrednictwem
Wojewody Łódzkiego.

Witryna IV LO w Łodzi wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka)w celach statystycznych.Korzystając z tej stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.Żeby dowiedzieć się więcej na temat cookies, do czego służą i jak nimi zarządzać,zobacz informacje na temat polityki prywatności.

Akceptuje ciasteczka na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information