Wybrane myśli z prac uczniów klasy II B /rok szkolny 2011-2012/

Czym jest wolność?

 

1.   Grzech [zło] to ciemna strona wolności. Prawdziwa, czysta wolność to umiejętność samoograniczenia /Michał Rodkiewicz/.

2.    Prawdziwe znaczenie wolności można pojąć tylko wtedy, gdy się pokocha. Miłość bowiem otwiera wszystkie drzwi i wpuszcza światło, rozjaśniające sens słów i istotę rzeczy /Iwetta Tomaszewska/.

Czy wolność jest wartością absolutną?

1. Wolność nie może stać się wartością absolutną, bo wtedy będzie dowolnością. Dobra wolność to możliwość dokonywania wyborów pozytywnych między wartościami, w granicach moralności /Michał Rodkiewicz/.

2.    Wolność nie jest wartością absolutną, może być środkiem do wyboru innych wartości /Robert Deczyński/.

3.    Wolność to dar, który pozwala na wybieranie dobra, ale sam nie jest wartością absolutną. Wolność jest ściśle powiązana z dobrem. Jest do niego wprost proporcjonalna.

 

Czy prawo moralne ogranicza wolność?

 

1.    Prawo moralne nie ogranicza wolności, ale strzeże przed wyrządzaniem zła /Michał Rodkiewicz/.

2.    Podporządkowanie się prawu moralnemu nie ogranicza wolności, ono ogranicza tylko dowolność. Wolność, choć brzmi to paradoksalnie, ma swoje granice i ramy. Wolność [dobrowolnie] sama siebie ogranicza po to, aby dokonać rozumnego wyboru dobra moralnego /Iwetta Tomaszewska/.

3.    Sama decyzja podporządkowania się prawu moralnemu jest wyborem wolnego człowieka /Robert Deczyński/.

4.    Jeśli ktoś zdecyduje się na kierowanie się dobrem moralnym w życiu, to nie będzie widział granicy między wolnością a dobrem moralnym. Po prostu wybory zgodne z dobrem moralnym będą dla niego naturalne /Aleksandra Ługowska/.

 

Co ogranicza moją wolność?

 

1. Sami jesteśmy dla siebie ograniczeniem /Agata Gawrych/.

2. To sam człowiek ogranicza swoja wolność – poprzez nałogi, egoistyczny stosunek do innych, narcyzm /Joanna Kowalczyk/.

3. Głównym czynnikiem ograniczającym wolność człowieka jest on sam w sobie. Na przykład poprzez nałogi, egoistyczny stosunek do życia, własne kompleksy ludzie często sami ograniczają swoją wolność /Adrianna Rakowska/.

4. Dlaczego sami jesteśmy dla siebie ograniczeniem? Dlaczego nasza wolność w pewnym stopniu nas ogranicza? /Joanna Kaliszka/

O miłości

1.Należy próbować miłości z wybraną osobą, a nie wybierać miłość poprzez próbowanie [wielu osób] /Joanna Kaliszka/.

2.    „Miłość trzeba budować, odkrywać ją - to za mało”. „Nie ma maski, która by mogła długo ukryć miłość tam, gdzie ona jest, ani udawać ją tam, gdzie jej nie ma” /wybór - Marta Stachurska/.

3.    Miłość jest zasłoną Boga.Bóg to miłość, która przychodzi do ludzi (do nas), aby pomóc im (nam) żyć i nadać życiu wyższą wartość /Kazimierz Mistrzak, Mateusz Mikołajczyk, Robert Deczyński/.

4.    „Bo góry się mogą się poruszyć i pagórki się zachwiać, ale Moja miłość nie odstąpi od ciebie”  - z Księgi Jzajasza /wybór Krzysztof Sawicki/.

 

Interpretacje myśli o miłości

 

„Potrzebna nam jest miłość nie złota, nie purpurowa, ale szara”

 

Myśl ta mówi, że miłość nie powinna być oparta na bogactwie - „złota”, ale na szczerym uniwersalnym uczuciu, czyli szarym. Kolor purpurowy i złoty symbolizuje pieniądze, wysoka pozycję w życiu (bo kojarzy się z królami), a szary - zwykłych ludzi, ale potrafiących prawdziwie kochać /autor ?/.

 

Czy warto być singlem?

 

1.    Miłość jest głównym motorem naszych poczynań i odwiecznym pragnieniem. Samotność i życie w pojedynkę nigdy nie pozwolą nam go zaspokoić /Karolina Zielinska/.

2. Uważam, że nie warto być singlem, bo każdy człowiek potrzebuje ciepła i miłości drugiej osoby /Adrianna Rakowska/.

3. Po jakimś czasie czujesz, jak ta wolność [singla] Cię wręcz ogranicza. Brak jest osoby, przy której można się rozwijać, podejmować dla niej wyzwania, zmieniać się na lepsze, a także żyć z nią i dla niej, stawiając jej szczęście przed swoim własnym/ Milena Piesik/.

3. Czy nie jest tak, ze zyskujemy pełną wolność w momencie, kiedy możemy dzielić nasze życie z druga osobą? Poczucie wolności przejawia się, gdy nauczymy się akceptacji samych siebie i innych. Człowiek osiąga spełnienie, gdy ma obok siebie druga osobę. Celem naszego życie zdecydowanie nie jest życie w samotności, gdyz Każdy z nas potrzebuje bliskości, ciepła, zrozumienia – żadne atrybuty przynależne singlowi tego nie zapewniają /Agata Gawrych/.

4. Nie warto być singlem. Osamotniony człowiek nigdy nie będzie w pełni szczęśliwy. Ludzie potrzebują tworzyć więzi. Dlatego ;ludzie dążą do założenia rodziny. Każdy z nas potrzebuje ciepła, miłości, pragnie czuć niekochanym. Bez niej nasze życie jest szare, smutne, pozbawione sensu. Potrzebujemy kogoś, kto by o nas dbał, kochał nas, szanował (również my szukamy kogoś, o kogo możemy się zatroszczyć, pokochać). Jeśli nie mamy kogoś takiego, sami stajemy się niezdolni do miłości. Nasze życie musi mieć jakiś ważny cel i na pewni jest nim miłość, rodzina.Gdy jestem singlem, nie mam z kom podzielić się problemami, sukcesami, radością. Człowiek jest stworzony z miłości i do miłości, a nie do bycia singlem /Joanna Kowalczyk/.

5. Warto być singlem, żeby docenić życie w związku, żeby docenić drugiego człowieka /Piotr Przybył/.

 

      Komentarz: Tak, to prawda. Myślę, że „bycie singlem” nie jest złe, jeśli nasze życie samo się tak ułoży. Ale wybór stylu życia określanego jako singielstwo (np. dla kariery, sukcesu zawodowego lub dla mody), i traktowanie go jako opcji równorzędnej, równocennej z życiem w małżeństwie i rodzinie, jest przejawem egoizmu i krótkowzroczności. Takie bycie singlem z wyboru jest na pewno złe. Sam byłem singlem do czterdziestki, coś o tym wiem. /Zbigniew Zdunowski/.

 

O ideach Platona

 

Platońskie idee wzbogacają ludzi „od środka”/Karolina Zielińska/.

Share

Wyszukiwarka

Nasi partnerzy

Biuletyn Informacji Publicznej

Wyposażenie gabinetu profilaktyki zdrowotnej sfinansowane ze środków budżetu państwa otrzymanych za pośrednictwem
Wojewody Łódzkiego.

Witryna IV LO w Łodzi wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka)w celach statystycznych.Korzystając z tej stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.Żeby dowiedzieć się więcej na temat cookies, do czego służą i jak nimi zarządzać,zobacz informacje na temat polityki prywatności.

Akceptuje ciasteczka na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information