Po co filozofia?

  1.  Filozofia jest próbą najgłębszego zrozumienia rzeczywistości. Jej celem (dążeniem) jest widzieć, pojąć wszystko wewłaściwym świetle, we właściwej skali i we właściwych proporcjach. Dzięki temu filozofia uczy odróżniać to, co jest naprawdę ważne (istotne), od tego, co błahe (drugorzędne); to co ogólne od tego, co szczegółowe; to co względne od tego, co bezwzględne. Bez filozofii nie bylibyśmy w stanie właściwie zrozumieć i ocenić niczego. Jest ona tym, bez czego wszystko inne traci swój sens.

Powinniśmy albo zajmować się filozofią, albo odejść stąd, ponieważ wszystko poza tym jest bezsensowne i bezwartościowe/Arystoteles/.

Filozofia to nauka o tym, co dla ludzkości najważniejsze i najcenniejsze

 /Władysław Tatarkiewicz/.

 

Filozofię można uważać za naukę najbardziej szlachetną i wzniosłą, ponieważ pozwala człowiekowi osiągnąć szczyt jego możliwości /Giovanni Reale/.

 

2. Ujmując rzecz historycznie nie mamy do czynienia z jedną filozofią, ale z mnogością kierunków, nurtów, szkół i metod składających się na dzieje filozoficznej przygody człowieka.

Ta wielość i różnorodność, rodząca trudności przy próbach pierwszego kontaktu z historią filozofii, okazuje się wielką szansą, gdy chcemy się uczyć patrzenia na rzeczywistość z różnych punktów widzenia, ćwiczyć umiejętność myślenia wieloaspektowego, odsłaniać ukryte sensy, ujawniać założenia, przewidywać możliwe konsekwencje.

 

 3. W świecie, który:

  • potrafi do znudzenia pytać: „co ja z tego będę miał?” i „za ile?”,
  • który stara się wmówić nam, że liczy się tylko użyteczność, korzyść, sukces,
  • którego jedyną wiarą jest wiara w to, że wszystko jest względne i subiektywne, że jedyną prawdą jest ta, że nie ma żadnej prawdy obiektywnej – w takim świecie filozofia odkrywa istnienie wartości bezwzględnych i obiektywnych, takich jak mądrość, miłość, szczęście, i mężnie staje w ich obronie.

Dążenie do prawdy, dobra i piękna jest naturalną potrzebą ludzkiego ducha. Człowiek uczący się żyć w świecie prawdy, dobra i piękna zaczyna stopniowo odkrywać, że w życiu liczą się nie tylko zyski, korzyści, procenty.

 4.Do głównych i najstarszych działów filozofii należy logika, która jest nauką o formach poprawnego rozumowania. Obecność filozofii w szkole:

  •  sprzyja podnoszeniu poziomu kultury logicznej,
  •  uczy sztuki poprawnego wnioskowania, uzasadniania, argumentowania,
  •  pomaga unikać błędów logicznych w myśleniu.

 

W dziale poświęconym filozofii będą publikowane zarówno najciekawsze i najlepsze prace uczniów, jak i teksty dla uczniów, służące rozwijaniu sztuki filozoficznego, rzetelnego, logicznego myślenia.

 

Zbigniew Zdunowski, nauczyciel filozofii

Share

Wyszukiwarka

Nasi partnerzy

Biuletyn Informacji Publicznej

Wyposażenie gabinetu profilaktyki zdrowotnej sfinansowane ze środków budżetu państwa otrzymanych za pośrednictwem
Wojewody Łódzkiego.

Witryna IV LO w Łodzi wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka)w celach statystycznych.Korzystając z tej stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.Żeby dowiedzieć się więcej na temat cookies, do czego służą i jak nimi zarządzać,zobacz informacje na temat polityki prywatności.

Akceptuje ciasteczka na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information