"Szekspir – genialny portrecista zła" - kilka słów sprawozdania.

Prowadzący wykład Wojciech Woźniak. / zdj. Ewa SztombkaSzekspir – genialny portrecista zła – pod tym tytułem dnia 25 września 2015 roku odbyło się w IV Liceum  Ogólnokształcącym spotkanie Młodzieżowej Akademii Filozoficznej. Wykład doktora Wojciecha Woźniaka, polonisty IV LO, zgromadził w szkolnej auli około pięćdziesięciu osób: uczniów  IV LO, XXVI LO, XXIII LO, XX LO, Gimnazjum nr 15. W wykładzie uczestniczyli też nauczyciele z łódzkich szkół oraz pracownicy naukowi Uniwersytetu Łódzkiego. W swoim wystąpieniu doktor Wojciech Woźniak ukazał rozmaitość, wielowymiarowość i bogatą symbolikę obrazów zła w twórczości klasyka dramatu epoki elżbietańskiej. W tym świetle szekspirowskie lektury szkolne nabrały nowego blasku. Wykładowca zwrócił  też uwagę na fakt, że zło pojawia się jako bohater główny w twórczości Szekspira, nawet w jego komediach. W literacko-scenicznym opisie i psychologiczno-etycznej analizie źródeł i przejawów zła nikt Szekspirowi nie dorównał i nikt go nie przewyższył. Wielowątkowy wykład zakończyła ciekawa dyskusja.

Doktor Woźniak podczas wykładu. / zdj. Ewa SztombkaUczestnicy zgromadzeni na wykładzie.