"W poszukiwaniu nieśmiertelności. Gilgamesz i sumeryjskie prapoczątki egzystencjalizmu." - kilka słów o wykładzie.

Gilgamesz i sumeryjskie prapoczątki egzystencjalizmu.15 października 2015 r. odbyło się kolejne spotkanie Młodzieżowej Akademii Filozoficznej. Do Publicznego Liceum Uniwersytetu Łódzkiego im. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata zaprosił nas dr Bogusław Maryniak – nauczyciel tego LO, który przygotował wykład na temat:  W poszukiwaniu nieśmiertelności. Gilgamesz i sumeryjskie prapoczątki egzystencjalizmu.
Wykład umożliwił  uczestnikom: poznanie najstarszego dzieła literackiego i filozoficznego na świecie – eposu o Gilgameszu (ok.. 2100 lat p.n.e.), w kontekście początków myśli filozoficznej oraz rozpoznanie pierwotnego, antycznego podejścia do filozofii, traktowanej jako Ars moriendi (łac. sztuka umierania). Wykładowca przedstawił też przykłady współczesnych dzieł literackich i filozoficznych, zawierających podobne wątki egzystencjalne (sytuacji granicznych jednostki, poszukiwania nieśmiertelności, sensu życia, podróży), odwołując się do twórczości Henryka Ibsena, Gabriela Marcela, Jamesa Joyce’a, Zbigniewa Herberta i Jacka Kaczmarskiego). Wykład zakończyły pytania i dyskusja. Spotkanie odbyło się w Liceum Uniwersytetu Łódzkiego im. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata (ul. Pomorska 161). W spotkaniu uczestniczyli oprócz gospodarzy nauczyciele i uczniowie z I LO, IV LO, XXIII LO oraz Salezjańskiego LO w Łodzi. Byli też z nami przedstawiciele UŁ.

dr Bogusław MaryniakW poszukiwaniu nieśmiertelności. - wykład w ramach MAF.

Share

Wyszukiwarka

Nasi partnerzy

Biuletyn Informacji Publicznej

Wyposażenie gabinetu profilaktyki zdrowotnej sfinansowane ze środków budżetu państwa otrzymanych za pośrednictwem
Wojewody Łódzkiego.

Witryna IV LO w Łodzi wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka)w celach statystycznych.Korzystając z tej stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.Żeby dowiedzieć się więcej na temat cookies, do czego służą i jak nimi zarządzać,zobacz informacje na temat polityki prywatności.

Akceptuje ciasteczka na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information