Sprawozdanie z działalności MAF w roku szkolnym 2015/2016.

LogoW roku szkolnym 2015/2016 międzyszkolna Młodzieżowa Akademia Filozoficzna działająca przy IV LO organizowała spotkania, wykłady i dyskusje, w których uczestniczyli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych i nauczyciele zainteresowani edukacją filozoficzną. W trakcie roku szkolnego odbyło się siedem następujących wykładów:

1. Szekspir – genialny portrecista zła prelekcję na temat twórczości angielskiego dramaturga, wzbogaconą osobistą refleksją, przestawił dla licznie zgromadzonych w auli IV LO słuchaczy dr Wojciech Woźniak. Wykład był kontynuacją cyklu „Filozoficzne konteksty literatury”.

Dwa kolejne wykłady podjęły tematy związane z literacką i filozoficzną interpretacją losu ludzkiego. Były to:

1. W poszukiwaniu nieśmiertelności. Gilgamesz i sumeryjskie początki egzystencjalizmu,

oraz

1. Życie jako pielgrzymowanie. Egzystencjalne aspekty koncepcji homo viator (człowiek wędrowcem) Gabriela Marcela.

Wykład czwarty podjął zagadnienie:

1. Empiryczne źródła etyki.John Locke i jegoList o tolerancji.

Piąte spotkanie było kolejnym nawiązaniem do kanonu lektur szkolnych:

1. Filozofia tragicznego optymizmu w „Zbrodni i karze” Fiodora Dostojewskiego-temat ten przedstawił dr Wojciech Woźniak, w ramach wykładów z cyklu „Filozoficzne konteksty literatury”.

Dwa ostatnie tematy to:

1. Wizje człowieka i świata w dawnej literaturze angielskiejwykład w angielskiej wersji językowej poprowadził dr Piotr Spyra, pracownik naukowy Instytutu Anglistyki UŁ, absolwent IV LO.
  2. Fizjonomika, czyli o sztuce portretowania w powieściach historycznych Henryka Sienkiewiczaprelekcja dr Agnieszki Janiak – Staszek (z Instytut Filologii Polskiej UŁ) zakończyła cykl wykładów w bieżącym roku szkolnym.

Oprócz wymienionych wyżej wykładowców spotkania w MAF prowadził również dr Bogusław Maryniak, nauczyciel z Liceum Uniwersytetu Łódzkiego.

We wszystkich spotkaniach wzięło udział około 130 osób – uczniów i nauczycieli.

W ramach międzyszkolnej Młodzieżowej Akademii Filozoficznej  prowadzone były też konsultacje przygotowujące do udziału w XXVIII Olimpiadzie Filozoficznej, w których mogli brać udział uczniowie różnych szkół. Uczennica Aleksandra Gaja Staroń z VIII LO uzyskała w tym roku tytuł finalistki XXVIII Olimpiady Filozoficznej.

W roku szkolnym 2015/2016  Młodzieżowa Akademia Filozoficzna była też, wraz z Kuratorium w Łodzi oraz Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, współorganizatorem XI Konkursu Filozofii Klasycznej dla gimnazjalistów: Filozofia w poszukiwaniu prawdy o człowieku.