Bob Dylan – od buntu do Nobla.

Zdjęcie Boba Dylana.W piątek, 10 lutego 2017 r., w Młodzieżowej Akademii Filozoficznej w IV LO odbył się wykład prof. Jerzego Jarniewicza pt. „Bob Dylan – od buntu do Nobla”.

Bob Dylan został uhonorowany Literacką Nagrodą Nobla w październiku 2016r., jednak jej nie odebrał. Wiele osób było zdezorientowanych, inni byli w euforii. Wśród znawców zafascynowanych od lat twórczością artysty pojawiły się też opinie, że on sam jej nie potrzebuje. Ale słyszano także głosy sprzeciwu, stwierdzające że wręczenie tej nagrody Dylanowi obniżyło jej standardy, że Nobel literacki nie jest odpowiednią nagrodą dla muzyka, jak również to, że Dylan nie powinien dostać tej nagrody, gdyż tworzy muzykę popularną.

Na spotkaniu, w trakcie dyskusji o literaturze, stwierdzono że POD PEWNYMI WZGLĘDAMI twórczość teatralna nie różni się od twórczości muzycznej. Rzecz w tym, że BIORĄC POD UWAGĘ INNE ASPEKTY jednak się różni. Tu chodzi o to humanistyczne wyczulenie, że przy próbach określenia czym są poezja, literatura, a czym jest muzyka,  wszelkie zbyt ogólne sformułowania mogą okazać się zawodne. Śpiew jest jej formą znaną od wieków i utrwaloną długą tradycją. Średniowieczni muzycy wędrowni byli znani z recytacji obszernych utworów epickich właśnie przy akompaniamencie muzyki. Według wykładowcy ważna jest sama czynność mówienia. Sens w poezji może być istotny i zarazem może być nieistotny. Zależy od tego, w jakiej poezji i zależy jak rozumiemy słowo „sens”. Najwłaściwiej byłoby napisać, że sensem poezji bywa często samo brzmienie i czynność mówienia. Na przykład wiersz „Karawana” napisany jest w wymyślonym języku i pozornie nie ma sensu, ale gdy ktoś go czyta, brzmi niesamowicie. Każdy może go interpretować zgodnie ze swoją wolą. Warto też zauważyć, że może być sens pozorny i sens ukryty głębiej.

Wiele osób sądzi, że kultura popularna nie ma w sobie artyzmu, ponieważ jest masowa, prosta, niewyrafinowana i dlatego jest lubiana przez tłumy niezbyt wybrednych odbiorców. Jednak w tej kulturze są w też teksty piosenek mających głębokie przesłanie. I to właśnie dlatego tacy buntownicy jak Bob Dylan czy Nigel Kennedy zasługują na wiele prestiżowych nagród.

Uważamy, ze wykład profesora Jerzego Jarniewicza był bardzo interesujący i potrzebny. W chaosie i wielości współczesnych zjawisk społeczno – kulturowych  trudno nam, młodym ludziom, kształtować o nich opinie poparte wiarygodnym uzasadnieniem, odnoszącym się do rzetelnej, profesjonalnej wiedzy. I w tym właśnie pomógł nam ten wykład, który dzięki zaangażowaniu Pana Profesora okazał się nie tylko bardzo ciekawy, ale też inspirujący, pobudzający do przemyślenia na nowo wielu sądów, opinii i ocen.

 

Share

Wyszukiwarka

Nasi partnerzy

Biuletyn Informacji Publicznej

Wyposażenie gabinetu profilaktyki zdrowotnej sfinansowane ze środków budżetu państwa otrzymanych za pośrednictwem
Wojewody Łódzkiego.

Witryna IV LO w Łodzi wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka)w celach statystycznych.Korzystając z tej stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.Żeby dowiedzieć się więcej na temat cookies, do czego służą i jak nimi zarządzać,zobacz informacje na temat polityki prywatności.

Akceptuje ciasteczka na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information