Program Matury Międzynarodowej (International Baccalaureate Diploma Programme - IB DP) to dwuletni program przedmiotów ogólnokształcących dla uczniów dwóch ostatnich klas szkoły średniej.

Kończy się on egzaminem dojrzałości uznawanym na całym świecie i najczęściej pozwalającym na kontynuację nauki na uniwersytecie honorującym dyplom IB bez egzaminów wstępnych.

Obecnie zdecydowana większość uczelni świata przyjmuje na studia bez egzaminów wstępnych tych posiadaczy dyplomu IB, którzy uzyskali określoną liczbę punktów.