Rewelacyjne wyniki międzynarodowej matury w IV LO.

gazetapl_logoTegoroczni międzynarodowi maturzyści z IV LO w Łodzi znów spisali się znakomicie. A najlepiej Martyna.

To już piąta matura międzynarodowa w liceum przy ul. Pomorskiej i - jak do tej pory - najlepsza. Padły dwa rekordy.
Na takiej maturze każdy uczeń zdaje egzaminy z sześciu przedmiotów, które wybrał jako wiodące dwa lata temu. Wszystkie egzaminy są po angielsku (oprócz egzaminu z języka polskiego). Oceniają je nauczyciele z innych krajów, a nawet kontynentów. Maturzyści zaliczają też swoje przedmioty ustnie i piszą prace dyplomowe w ostatnim semestrze. Maksymalnie można dostać 45 punktów. Żeby zdać, wystarczają 24.


- Średnia klasy to 35 punktów - najwyższa w historii tej matury w naszej szkole - mówi z dumą Katarzyna Felde, dyrektorka IV LO.

Tegoroczny egzamin zostanie zapamiętany z jeszcze jednego powodu. Pierwszy raz zdarzyło się, że ktoś zdobył maksymalną liczbę punktów. Dokonała tego Martyna Olczak.

- Cicha, spokojna, ale niesłychanie pracowita - charakteryzuje maturzystkę Felde.

Dwóch innych uczniów uzyskało po 41 punktów. Również znakomity wynik. Jednak byli też pechowcy. Trzy osoby nie zdały. Co prawda zdobyły więcej niż wymagane 24 punkty, ale zbyt słabo poszły im egzaminy na poziomie rozszerzonym. - To pokazuje, jak trudna jest ta matura. Tradycyjną można zdać, zaliczając egzaminy tylko w wersji podstawowej. Tu tak się nie da - mówi dyrektorka.
W całej Polsce maturę międzynarodową można zdawać w 33 szkołach (w Łodzi jeszcze w niepublicznej Szkole Europejskiej przy ul. Tuszyńskiej). Na całym świecie jest ich prawie dwa tysiące.
W szkołach publicznych nauka w takich klasach jest darmowa, ale każdy uczeń musi zapłacić za podręczniki i samą maturę. W IV LO kosztowała w tym roku 2400 zł.
To niewiele, zważywszy, że otwiera drzwi do uczelni na całym świecie, także Oxfordu, Cambridge czy Yale. Z tegorocznych maturzystów z liceum przy ul. Pomorskiej na naukę za granicą aplikuje połowa. Główny kierunek to Anglia. Pozostali chcą studiować w Polsce - w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, ale także na łódzkich uczelniach: uniwersytecie i politechnice.

- Nie żałujemy - mówi Felde o decyzji sprzed pięciu lat, by taką maturę organizować w IV LO. - Rozwija uczniów i nauczycieli. Uczy samodzielności i odpowiedzialności. To widać choćby na szkolnych imprezach, na których uczniowie z tej klasy są bardzo aktywni. Podziwiam ich!

We wrześniu naukę w nietypowej klasie w IV LO rozpocznie kolejnych 48 uczniów (zajęcia są w kilkunastoosobowych grupach). Chętnych było 64. Szkoła wybrała tych, którzy najlepiej znają angielski i radzą sobie na polskim i matematyce.

 

Źródło informacji: gazeta.pl

Share

Wyszukiwarka

Nasi partnerzy

Biuletyn Informacji Publicznej

Wyposażenie gabinetu profilaktyki zdrowotnej sfinansowane ze środków budżetu państwa otrzymanych za pośrednictwem
Wojewody Łódzkiego.

Witryna IV LO w Łodzi wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka)w celach statystycznych.Korzystając z tej stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.Żeby dowiedzieć się więcej na temat cookies, do czego służą i jak nimi zarządzać,zobacz informacje na temat polityki prywatności.

Akceptuje ciasteczka na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information