Czwórkowicze w półfinale konkursu Warsaw High School Moot Court.

WMC_logo24 i 25 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pierwszej edycji konkursu Warsaw High School Moot Court organizowanego przez warszawskie XXXIII LO im. Mikołaja Kopernika.

Moot court to symulacja rozprawy sądowej organizowana przeważnie dla studentów prawa, a rzadziej dla licealistów. Ze względu na specyfikę konkursu, najczęściej uczniowie i studenci wcielają się w role radców powoda i pozwanego w sądzie arbitrażowym. Moot court nie wymaga bowiem rozległej wiedzy z zakresu prawa, lecz polega na jak najlepszym uargumentowaniu racji reprezentowanej strony podczas wystąpienia ustnego. Uczestnicy muszą więc wykazywać się znakomitą biegłością językową i znajomością podstaw retoryki.

zdjęcie_moot_1

Dwójka Czwórkowiczów po prawej stronie na zdjęciu.

Warsaw High School Moot Court jest jednym z pierwszych konkursów tego typu w Polsce organizowanym specjalnie dla licealistów. Uczniowie zmierzyli się z rzeczywistą sprawą z arbitrażu inwestycyjnego - sporem między rządem Urugwaju a producentem papierosów (Philip Morris International) o rzekome wywłaszczenie własności inwestora na skutek wprowadzenia praw, które diametralnie zmieniły warunki handlu wyrobami tytoniowymi w tymże państwie.

zdjecie_moot_2

Reprezentanci IV LO - Barbara Majewska i Mikołaj Szafrański - w pierwszej kolejności wzięli udział w etapie pisemnym i pozytywnie zakwalifikowali się do etapu ustnego, który miał miejsce w siedzibie Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie. Młodzież była nadzorowana przez rzeczywistych specjalistów, którzy mają do czynienia na co dzień z arbitrażem i konkursami typu moot court, a rangę wydarzenia podkreśla fakt, że patronat nad nim objął mecenas Marek Furtek, prezes SAKiG.

moot_zdjecie

Czwórkowicze zakończyli rywalizację w półfinałach, a następnie zostali zaproszeni do obejrzenia finału w siedzibie Sądu Najwyższego. Mamy nadzieję, że dobre rokowania naszych uczniów zapewnią im jeszcze lepsze pozycje w przyszłych edycjach warszawskiego moot courtu.

 

dyplom_1 dyplom_2

Dyplomy uczestnictwa uczniów IV LO.

 

Więcej informacji na: http://sakig.pl/en/news/events/warsaw-high-school-moot-court

Share

Wyszukiwarka

Nasi partnerzy

Biuletyn Informacji Publicznej

Wyposażenie gabinetu profilaktyki zdrowotnej sfinansowane ze środków budżetu państwa otrzymanych za pośrednictwem
Wojewody Łódzkiego.

Witryna IV LO w Łodzi wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka)w celach statystycznych.Korzystając z tej stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.Żeby dowiedzieć się więcej na temat cookies, do czego służą i jak nimi zarządzać,zobacz informacje na temat polityki prywatności.

Akceptuje ciasteczka na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information