Proponowane tematy konkursowe (załącznik do regulminu).

Logo konkursuProponowane tematy konkursowe:

 

1.      Twierdzenie Pitagorasa znają prawie wszyscy, podobnie jak twierdzenie do niego odwrotnie. Ale nie wszyscy wiedzą, że istnieje co najmniej  12 dowodów tego twierdzenia pochodzących z różnych okresów. Pomijając dowód Bhaskary przedstaw trzy inne dowody Twierdzenia Pitagorasa.

               Pythagorean Theorem and its various proofs.

2.      Arbelon i jego własności .

Arbelon to figura geometryczna ograniczona trzema półokręgami. Badaniem jej własności zajmowano się już w starożytności (m.in. Archimedes, Pappus z Aleksandrii). W pracy przedstaw przynajmniej 4 i wykaż ich prawdziwość.

Arbelon and its properties

 

3.      Wiele znanych wybitnych postaci historycznych w ogóle nie kojarzy się z zagadnieniami matematycznymi. A tymczasem jest inaczej. Przykładem jest sławny pisarz rosyjski Lew Tołstoj, który ułożył na potrzeby dydaktyczne zagadkę o kosiarzach na polach. Odnajdź i przedstaw 3 inne przykłady wybitnych jednostek powszechnie niekojarzonych z matematyką, które jednak na jakimś etapie życia zajmowały się tą dziedziną wiedzy.

 Mathematical puzzles  and famous people.

 

4.      Według legendy na płycie nagrobnej Diofantosa widniał napis ułożony przez Eutropiusa:  „Przechodniu. Pod tym kamieniem spoczywają prochy Diofantosa , który umarł w późnej starości. Przez szóstą część swojego życia był dzieckiem, przez 12 część - młodzieńcem. Następnie upłynęła siódma część jego życia, zanim się ożenił. W pięć lat po zawarciu związku małżeńskiego urodził mu się syn, który żył dwa razy krócej od niego. W cztery lata po śmierci swego syna Diofantos, opłakiwany przez najbliższych, zasnął snem wiecznym. Powiedz, jeśli umiesz obliczyć, ile miał lat kiedy zmarł”. Rozwiąż zagadkę z komentarzami, a następnie poszukaj podobnych przykładów w literaturze lub filmie, przedstaw ich treści oraz rozwiązania z komentarzami. Możesz również w pracy nakreślić pokrótce sylwetki postaci, o których mówią zagadki.

The puzzle of Diophantus’ Grave and other similar examples.

 

5.      Zaobserwuj, policz, przemyśl, wyciągnij wnioski ...zostań statystykiem

Analiza danych statystycznych we współczesnym świecie jest niezwykle istotna. Zbierz w postaci liczbowej dane  dwóch zmiennych (np. cena i ilość sprzedanych produktów) oraz zaprezentuj je w postaci wykresów, tabel, obliczeń statystycznych najlepiej w jak najmniej standardowy sposób.

Data collection, analysis and interpretation of results.

Share

Wyszukiwarka

Nasi partnerzy

BIP

Witryna IV LO w Łodzi wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka)w celach statystycznych.Korzystając z tej stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.Żeby dowiedzieć się więcej na temat cookies, do czego służą i jak nimi zarządzać,zobacz informacje na temat polityki prywatności.

Akceptuje ciasteczka na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information