Proponowane tematy konkursowe (załącznik do regulminu).

Logo konkursuProponowane tematy konkursowe:

 

1.      Twierdzenie Pitagorasa znają prawie wszyscy, podobnie jak twierdzenie do niego odwrotnie. Ale nie wszyscy wiedzą, że istnieje co najmniej  12 dowodów tego twierdzenia pochodzących z różnych okresów. Pomijając dowód Bhaskary przedstaw trzy inne dowody Twierdzenia Pitagorasa.

               Pythagorean Theorem and its various proofs.

2.      Arbelon i jego własności .

Arbelon to figura geometryczna ograniczona trzema półokręgami. Badaniem jej własności zajmowano się już w starożytności (m.in. Archimedes, Pappus z Aleksandrii). W pracy przedstaw przynajmniej 4 i wykaż ich prawdziwość.

Arbelon and its properties

 

3.      Wiele znanych wybitnych postaci historycznych w ogóle nie kojarzy się z zagadnieniami matematycznymi. A tymczasem jest inaczej. Przykładem jest sławny pisarz rosyjski Lew Tołstoj, który ułożył na potrzeby dydaktyczne zagadkę o kosiarzach na polach. Odnajdź i przedstaw 3 inne przykłady wybitnych jednostek powszechnie niekojarzonych z matematyką, które jednak na jakimś etapie życia zajmowały się tą dziedziną wiedzy.

 Mathematical puzzles  and famous people.

 

4.      Według legendy na płycie nagrobnej Diofantosa widniał napis ułożony przez Eutropiusa:  „Przechodniu. Pod tym kamieniem spoczywają prochy Diofantosa , który umarł w późnej starości. Przez szóstą część swojego życia był dzieckiem, przez 12 część - młodzieńcem. Następnie upłynęła siódma część jego życia, zanim się ożenił. W pięć lat po zawarciu związku małżeńskiego urodził mu się syn, który żył dwa razy krócej od niego. W cztery lata po śmierci swego syna Diofantos, opłakiwany przez najbliższych, zasnął snem wiecznym. Powiedz, jeśli umiesz obliczyć, ile miał lat kiedy zmarł”. Rozwiąż zagadkę z komentarzami, a następnie poszukaj podobnych przykładów w literaturze lub filmie, przedstaw ich treści oraz rozwiązania z komentarzami. Możesz również w pracy nakreślić pokrótce sylwetki postaci, o których mówią zagadki.

The puzzle of Diophantus’ Grave and other similar examples.

 

5.      Zaobserwuj, policz, przemyśl, wyciągnij wnioski ...zostań statystykiem

Analiza danych statystycznych we współczesnym świecie jest niezwykle istotna. Zbierz w postaci liczbowej dane  dwóch zmiennych (np. cena i ilość sprzedanych produktów) oraz zaprezentuj je w postaci wykresów, tabel, obliczeń statystycznych najlepiej w jak najmniej standardowy sposób.

Data collection, analysis and interpretation of results.

Share

Wyszukiwarka

Nasi partnerzy

Biuletyn Informacji Publicznej

Wyposażenie gabinetu profilaktyki zdrowotnej sfinansowane ze środków budżetu państwa otrzymanych za pośrednictwem
Wojewody Łódzkiego.

Witryna IV LO w Łodzi wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka)w celach statystycznych.Korzystając z tej stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.Żeby dowiedzieć się więcej na temat cookies, do czego służą i jak nimi zarządzać,zobacz informacje na temat polityki prywatności.

Akceptuje ciasteczka na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information