Podsumowanie LodzMUNu 2013.

Łódzkie IV LO w dniach 11-14 czerwca miało przyjemność być gospodarzem warsztatowej edycji LodzMUNa, czyli pierwszej w Łodzi konferencji typu MUN.

Model United Nations to modelowe obrady ONZu - popularna forma aktywności ponadprogramowej, pozytywnie wartościowana przez uczelnie wyższe podczas procesu rekrutacji. Uczniowie wcielają się w role delegatów poszczególnych państw i reprezentują je w komisjach - integralnych ciałach ONZu, debatując nad ważnymi kwestiami dzisiejszego świata. Owocem prac komisji jest na ogół rezolucja, która określa sposób zażegnania problemu.

Nasi uczniowie z klas IBDP od dawna zdobywali doświadczenie na MUNach w całym kraju, by móc zorganizować własną konferencję w Łodzi. Edycja miała jednak charakter eksperymentalny, albowiem do współpracy zaproszono wyłącznie szkoły z Łodzi (m.in. I LO, III LO, XXI LO) i okolic, a nie z całej Polski. Ku zaskoczeniu organizatorów, dyskusje jakie toczyły się za zamkniętymi drzwiami okazały się być niezwykle żywe, czego dowodzą uchwalone rezolucje.

Pierwszego dnia zorganizowano warsztaty dla uczestników, którzy nie mieli wcześniej styczności z formatem MUN - wyjaśniano naturę i protokół pracy delegata. Oficjalne rozpoczęcie miało jednak miejsce w środę, 12 czerwca, w auli IV LO. Honorowym gościem ceremonii otwarcia był wiceprezydent Łodzi Radosław Stępień, który, pragnąc dochować spójności z pozostałymi mówcami tego dnia, wygłosił swoje przemówienie po angielsku.

lodzmun_zdjecie_1 lodzmun_zdjecie_2

Przemówienia wiceprezydenta miasta Łodzi oraz Dyrektor IV LO.

Następnie rozpoczęły się obrady w komisjach, które potrwały aż do czwartku. Funkcje przewodniczących nadzorujących debaty pełnili uczniowie klas z maturą międzynarodową. Tematy, z jakim zmierzali się uczniowie tyczyły się bieżących kwestii z półwyspu Iberyjskiego, takich jak kryzys gospodarczego w Hiszpanii, niepodległość Katalonii, zastosowanie metadonu, czy też hiszpańskie kwestie rasowe.

lodzmun_obrady

Zwieńczeniem LodzMUNa było General Assembly (Zgromadzenie Ogólne), które przeprowadzono w małej sali obrad Rady Miejskiej w Urzędzie Miasta Łodzi. To na nim oficjalnie zatwierdzono rezolucje uchwalone uprzednio w komisjach. Licealiści mieli okazję do zdobycia umiejętności dyplomatycznych, oraz komunikacyjnych, gdyż istotą MUN jest znalezienie rozwiązania problemu kolektywnie, poprzez dialog. Tym samym, nieodłącznym elementem debat jest zawiązywanie nowych znajomości. LodzMUN jest w stanie podnieść rangę IV LO w skali krajowej, a jego organizatorzy zdobyli odpowiednie szlify, by móc w przyszłości zrealizować pełnowymiarową, ogólnopolską konferencję.

lodzmun_UML

Share

Wyszukiwarka

Nasi partnerzy

Biuletyn Informacji Publicznej

Wyposażenie gabinetu profilaktyki zdrowotnej sfinansowane ze środków budżetu państwa otrzymanych za pośrednictwem
Wojewody Łódzkiego.

Witryna IV LO w Łodzi wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka)w celach statystycznych.Korzystając z tej stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.Żeby dowiedzieć się więcej na temat cookies, do czego służą i jak nimi zarządzać,zobacz informacje na temat polityki prywatności.

Akceptuje ciasteczka na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information