Partnerstwo pomiędzy Wydziałem Filologicznym UŁ a IV LO sformalizowane!

Dziekan Wydziału Filologicznego UŁ oraz Dyrektor IV LO w Łodzi.Dnia 1 grudnia 2015 roku Piotr Stalmaszczyk (dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego) oraz Katarzyna Felde (dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi) podpisali list intencyjny, który jest oficjalnym udokumentowaniem nawiązaniej współpracy obu instytucji. Porozumienie stron objęło aktywne działanie na rzecz rozwoju edukacji humanistycznej
i językoznawczej, i będzie realizowane m.in. poprzez uczestnictwo młodzieży IV LO w wykładach/warsztatach otwartych organizowanych przez Wydział Filologiczny UŁ, patronat Wydziału nad międzyszkolnymi konkursami przedmiotowymi oraz wymianę doświadczeń pomiędzy pracownikami Wydziału i nauczycielami IV LO, w tym podejmowanie wspólnych inicjatyw oraz projektów edukacyjnych. Całość wydarzenia uświetnił wykład skierowany do uczniów naszej szkoły przez prof. Stalmaszczyka na temat szeroko pojętej humanistyki a także krótkie zachęcienie do podjęcia studiów na Wydziale Filologicznym.

Warto przypomnieć, iż w ubiegłym roku szkolnym, młodzież z Czwórki dwukrotnie gościła w nowym gmachu Wydziału Filologicznego. Z inicjatywy p. Joanny Dudy oraz pod opieką p. Bożeny Skupieńskiej nasi uczniowie uczestniczyli w wykładzie na temat pseudo-anglicyzmów oraz mieli okazję do zapoznania się ze strukturą i funkcjonowaniem Wydziału.

"Anglicisms in Polish" - warsztaty językowe na UŁ.

Dnia 9 czerwca 2015 roku młodzież z klasy 1f oraz z klasy 2b uczestniczyła w warsztatach językoznawczych pt. „Anglicisms in Polish”, które miały miejsce w Instytucie Anglistyki znajdującym się na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Zajęcia przygotowały reprezentantki Katedry Językoznawstwa Angielskiego i Ogólnego - Aleksandra Makowska oraz Aleksandra Majdzińska. Warsztaty zostały podzielone na dwie części. W pierwszej połowie zajęć uczniowie mogli wysłuchać wykładu nt. kalek i zapożyczeń, dowiedzieli się również w jaki sposób powstają powyższe leksemy. Druga część zajęć miała za zadanie sprawdzenie zdobytej uprzednio wiedzy poprzez wykonanie szeregu ćwiczeń związanych z szeroko pojętą tematyką pseudo-anglicyzmów. Na zakończenie warsztatów każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy certyfikat, sygnowany przez Instytut Anglistyki UŁ, potwierdzający uczestnictwo w wydarzeniu.

Zdjęcie z warsztatów językowych na Uniwersytecie Łódzkim.Zdjęcie z warsztatów językowych na Uniwersytecie Łódzkim.

Czytaj więcej...

Uczniowie IV LO poznają historię i kulturę Wielkiej Brytanii

Uczniowie IV LO podczas wizyty w Wydziale Filologicznym UŁ.

18 grudnia 2015 roku klasa 2e wzięła udział w wykładzie otwartym zorganizowanym przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego. Zajęcia odbyły się w ramach partnerstwa obu jednostek. Wydział Filologiczny reprezentował przedstawiciel Instytutu Anglistyki dr Adam Sumera, autor wielu artykułów naukowych oraz książek z zakresu powieści brytyjskich, problemów przekładu literackiego i adaptacji filmowych. Podczas wykładu dr Sumera skupił się na stolicy Zjednoczonego Królestwa – Londynie. Przedstawił mapę miasta, omówił najpopularniejsze szlaki wycieczkowe, wspomniał o historii najważniejszych miejsc i zabytków. Całość zajęć dopełniły liczne fotografie oraz nagarnia video prezentujące panoramę miasta. Językiem spotkania był język angielski, zatem oprócz aspektu kulturowego, uczniowie mogli również pogłębić swoje kompetencje lingwistyczne. Młodzież uczestniczyła w wykładzie pod opieką p. Joanny Dudy.

Młodzież z Czwórki ponownie na Filologu.

W ramach współpracy IV LO z Wydziałem Filologicznym UŁ, dnia 10 lutego klasa 1f wraz ze studentami zagranicznymi programu Rotary, uczestniczyła w warsztatach językowych pt. „Idioms”. Zajęcia zostały przygotowane przez Aleksandrę Makowską oraz Joannę Dudę - reprezentantki Instytutu Anglistyki UŁ.

Część teoretyczna spotkania.Warsztaty - część praktyczna.

Spotkanie składało się z części teoretycznej po której zdobyta wiedza została połączona z praktyką. Podczas pierwszej fazy warsztatów uczniowie zapoznali się z terminem idiom, jego strukturą oraz użyciem w języku docelowym. Następnie obejrzeli krótkometrażową aranżację filmową przedstawiającą historię życia jednostki, w całości opowiedzianą poprzez wyrażenia idiomatyczne. W dalszej części zajęć ich zadaniem było streszczenie opowieści za pomocą standardowej leksyki oraz dopasowanie idiomu do podanej w ćwiczeniu definicji. Na zakończenie uczniowie zostali poproszeni o napisanie podobnego opowiadania z wykorzystaniem idiomów, które poznali wcześniej. Całość wizyty na Wydziale Filologicznym dopełniła krótka wycieczka po budynku, podczas której klasa poznała jego strukturę oraz ofertę edukacyjną skierowaną do przyszłych studentów. W czasie trwania spotkania uczniowie znajdowali się pod opieką prof. Joanny Dudy.

Uczestnicy spotkania podczas zwiedzania Wydziału Filologicznego UŁ.

Biuletyn Informacji Publicznej

Wyposażenie gabinetu profilaktyki zdrowotnej sfinansowane ze środków budżetu państwa otrzymanych za pośrednictwem
Wojewody Łódzkiego.