Partnerstwo pomiędzy Wydziałem Filologicznym UŁ a IV LO sformalizowane!

Dziekan Wydziału Filologicznego UŁ oraz Dyrektor IV LO w Łodzi.Dnia 1 grudnia 2015 roku Piotr Stalmaszczyk (dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego) oraz Katarzyna Felde (dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi) podpisali list intencyjny, który jest oficjalnym udokumentowaniem nawiązaniej współpracy obu instytucji. Porozumienie stron objęło aktywne działanie na rzecz rozwoju edukacji humanistycznej
i językoznawczej, i będzie realizowane m.in. poprzez uczestnictwo młodzieży IV LO w wykładach/warsztatach otwartych organizowanych przez Wydział Filologiczny UŁ, patronat Wydziału nad międzyszkolnymi konkursami przedmiotowymi oraz wymianę doświadczeń pomiędzy pracownikami Wydziału i nauczycielami IV LO, w tym podejmowanie wspólnych inicjatyw oraz projektów edukacyjnych. Całość wydarzenia uświetnił wykład skierowany do uczniów naszej szkoły przez prof. Stalmaszczyka na temat szeroko pojętej humanistyki a także krótkie zachęcienie do podjęcia studiów na Wydziale Filologicznym.

Warto przypomnieć, iż w ubiegłym roku szkolnym, młodzież z Czwórki dwukrotnie gościła w nowym gmachu Wydziału Filologicznego. Z inicjatywy p. Joanny Dudy oraz pod opieką p. Bożeny Skupieńskiej nasi uczniowie uczestniczyli w wykładzie na temat pseudo-anglicyzmów oraz mieli okazję do zapoznania się ze strukturą i funkcjonowaniem Wydziału.

"Anglicisms in Polish" - warsztaty językowe na UŁ.

Dnia 9 czerwca 2015 roku młodzież z klasy 1f oraz z klasy 2b uczestniczyła w warsztatach językoznawczych pt. „Anglicisms in Polish”, które miały miejsce w Instytucie Anglistyki znajdującym się na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Zajęcia przygotowały reprezentantki Katedry Językoznawstwa Angielskiego i Ogólnego - Aleksandra Makowska oraz Aleksandra Majdzińska. Warsztaty zostały podzielone na dwie części. W pierwszej połowie zajęć uczniowie mogli wysłuchać wykładu nt. kalek i zapożyczeń, dowiedzieli się również w jaki sposób powstają powyższe leksemy. Druga część zajęć miała za zadanie sprawdzenie zdobytej uprzednio wiedzy poprzez wykonanie szeregu ćwiczeń związanych z szeroko pojętą tematyką pseudo-anglicyzmów. Na zakończenie warsztatów każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy certyfikat, sygnowany przez Instytut Anglistyki UŁ, potwierdzający uczestnictwo w wydarzeniu.

Zdjęcie z warsztatów językowych na Uniwersytecie Łódzkim.Zdjęcie z warsztatów językowych na Uniwersytecie Łódzkim.

Czytaj więcej...

Uczniowie IV LO poznają historię i kulturę Wielkiej Brytanii

Uczniowie IV LO podczas wizyty w Wydziale Filologicznym UŁ.

18 grudnia 2015 roku klasa 2e wzięła udział w wykładzie otwartym zorganizowanym przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego. Zajęcia odbyły się w ramach partnerstwa obu jednostek. Wydział Filologiczny reprezentował przedstawiciel Instytutu Anglistyki dr Adam Sumera, autor wielu artykułów naukowych oraz książek z zakresu powieści brytyjskich, problemów przekładu literackiego i adaptacji filmowych. Podczas wykładu dr Sumera skupił się na stolicy Zjednoczonego Królestwa – Londynie. Przedstawił mapę miasta, omówił najpopularniejsze szlaki wycieczkowe, wspomniał o historii najważniejszych miejsc i zabytków. Całość zajęć dopełniły liczne fotografie oraz nagarnia video prezentujące panoramę miasta. Językiem spotkania był język angielski, zatem oprócz aspektu kulturowego, uczniowie mogli również pogłębić swoje kompetencje lingwistyczne. Młodzież uczestniczyła w wykładzie pod opieką p. Joanny Dudy.

Młodzież z Czwórki ponownie na Filologu.

W ramach współpracy IV LO z Wydziałem Filologicznym UŁ, dnia 10 lutego klasa 1f wraz ze studentami zagranicznymi programu Rotary, uczestniczyła w warsztatach językowych pt. „Idioms”. Zajęcia zostały przygotowane przez Aleksandrę Makowską oraz Joannę Dudę - reprezentantki Instytutu Anglistyki UŁ.

Część teoretyczna spotkania.Warsztaty - część praktyczna.

Spotkanie składało się z części teoretycznej po której zdobyta wiedza została połączona z praktyką. Podczas pierwszej fazy warsztatów uczniowie zapoznali się z terminem idiom, jego strukturą oraz użyciem w języku docelowym. Następnie obejrzeli krótkometrażową aranżację filmową przedstawiającą historię życia jednostki, w całości opowiedzianą poprzez wyrażenia idiomatyczne. W dalszej części zajęć ich zadaniem było streszczenie opowieści za pomocą standardowej leksyki oraz dopasowanie idiomu do podanej w ćwiczeniu definicji. Na zakończenie uczniowie zostali poproszeni o napisanie podobnego opowiadania z wykorzystaniem idiomów, które poznali wcześniej. Całość wizyty na Wydziale Filologicznym dopełniła krótka wycieczka po budynku, podczas której klasa poznała jego strukturę oraz ofertę edukacyjną skierowaną do przyszłych studentów. W czasie trwania spotkania uczniowie znajdowali się pod opieką prof. Joanny Dudy.

Uczestnicy spotkania podczas zwiedzania Wydziału Filologicznego UŁ.