"Rodacy Bohaterom. Paczka dla polskiego Kombatanta na Kresach" - uroczysty finał.

W dniu 11 stycznia 2017 roku, w historycznej auli IV Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi, gdzie100 lat temu przemawiał jeden z największych Polaków z Kresów - Józef Piłsudski odbył się wojewódzki finał ogólnopolskiej akcji "Rodacy Bohaterom. Paczka dla polskiego Kombatanta na Kresach". W naszym województwie po raz trzeci akcję koordynują młodzi ludzie zgromadzeni w grupie Rzgowska Młodzież Patriotyczna pod opieką nauczyciela Mariusza Bojanowskiego. Jest to akcja ogólnopolska organizowana od 2010 roku przez Stowarzyszenie Odra – Niemen z Wrocławia. Polega ona na zbieraniu produktów żywnościowych, tworzeniu z nich paczek i wysłaniu ich do naszych Rodaków, którzy pozostali na Kresach. Dary kierowane są do kombatantów Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, ich rodzin oraz z uwagi na bardzo dużą ilość paczek także do polskich, biednych wielodzietnych rodzin. W ubiegłym roku wysłaliśmy z Macierzy ponad 2100 paczek. Jest to znak naszej pamięci o Tych, co zostali tam na Kresach i wdzięczności za piękne świadczenie o polskości tamtych ziem.

Powitanie gości przez Dyrektor IV LO - Katarzynę Felde. Produkty zebrane podczas akcji.Pakujemy produkty w paczki, przygotowując do transportu.

Naszą uroczystość swoją obecnością zaszczycili:

  •  Łódzki Wicekurator Oświaty Pani Elżbieta Ratyńska.
  • Weteran Armii Krajowej z oddziałów „Warszyca”, kpt. Jerzy Stawski ps „Lubicz”
  • Prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Łodzi Pan Władysław Trzaska - Korowajczyk. Współpracownik MEN przy projekcie „Wyprawka dla polskich dzieci na Litwie i Łotwie”.
  •  Dyrektorzy szkół, wolontariusze i opiekunowie akcji.
  • Przedstawiciel oddziału „Wspólnoty Polskiej” w Łodzi.
  •  Przedstawiciel kibiców Widzewa Łódź – Piotr Mazurkiewicz

Atmosfera spotkania była wyśmienita. Po krótkiej prezentacji multimedialnej dotyczącej samej akcji, zaproszeni goście wypisywali kartki noworoczne dla naszych Rodaków mieszkających na Kresach. W tym czasie młodzi wolontariusze segregowali i pakowali w kartony zebrane produkty, aby w najbliższą niedzielę zostały przetransportowane do Wrocławia, a stamtąd na Białoruś, Wileńszczyznę i Ukrainę.

Młodzi wolontariusze wśród produktów.Wolontariusze szykujący paczki.

W kolejnej części spotkania w skupieniu wysłuchaliśmy krótkich przemówień zaproszonych gości. W trakcie wystąpienia Żołnierza Wyklętego Pana kapitana Jerzego Stawskiego ps."Lubicz" okazało się, że 01 stycznia 2017 roku Pan kapitan obchodził 90 urodziny. Z tego powodu cała sala odśpiewała mu gromkie "STO LAT......." Następnie wspólnie z Panią Kurator wręczyliśmy podziękowania (dyplomy) przedstawicielom 25 szkół, organizacji, stowarzyszeń, które włączyły się w tym roku do akcji. Na koniec uroczystości Pani Kurator otrzymała w prezencie koszulkę "Rodacy Bohaterom", którą niezwłocznie założyła informując zgromadzonych, że będzie ona wisiała w Łódzkim Kuratorium i przypominała o tak wspaniałej inicjatywie.

Przemówienie Pana kapitana Jerzego Stawskiego.Pani Wicekurator Oświaty oraz Pan Mariusz Bojanowski

Wszytko to czynimy dla Rodaków na Kresach, z którymi stanowimy Jeden Naród Ponad Granicami.

O finale akcji w mediach:

  • TVP Łódź

  • Radio Łódź

Informacja na stronie radia

Share

Wyszukiwarka

Nasi partnerzy

Biuletyn Informacji Publicznej

Wyposażenie gabinetu profilaktyki zdrowotnej sfinansowane ze środków budżetu państwa otrzymanych za pośrednictwem
Wojewody Łódzkiego.

Witryna IV LO w Łodzi wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka)w celach statystycznych.Korzystając z tej stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.Żeby dowiedzieć się więcej na temat cookies, do czego służą i jak nimi zarządzać,zobacz informacje na temat polityki prywatności.

Akceptuje ciasteczka na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information