Łódzkie Młodzieżowe Obchody 1 Marca - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w IV Liceum Ogólnokształcącym.

Plakat zapraszający na ochody Dnia Żołnierzy Wyklętych.Jeśli Ci powiem – zapomnisz, jeśli pokażę – zapamiętasz, jeśli wytłumaczę – zrozumiesz”. Dnia 2 marca członkowie Rzgowskiej Młodzieży Patriotycznej przy współpracy z uczniami naszej szkoły zorganizowali Łódzkie Młodzieżowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, aby właśnie zrozumieć istotę tego ważnego święta. O godzinie 10 historyczna aula IV Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi, w której przemawiał Józef Piłsudski, wypełnił liczący ponad 200 osób tłum młodych ludzi z wielu łódzkich szkół, którzy przybyli na żywą lekcję historii. Jej celem było spotkanie z Kombatantami i przybliżenie ich często tragicznych, wojennych i powojennych losów. Historii uczyliśmy się od tych, którzy sami ją tworzyli. Pierwszy zabrał głos ppłk. Tadeusz Michalski pseudonim „Ryś” z oddziału „Groźnego”, prywatnie dziadek uczennicy naszej szkoły. Nie mogło zabraknąć wśród nich również przedstawicieli oddziałów Armii Krajowej z Wileńszczyzny, którzy nowy „dom” znaleźli w naszym mieście Łodzi.

W taki oto sposób pani Janina Urbankiewicz opowiedziała nam o swoim mężu pułkowniku Jerzym Urbankiewiczu - pseudonim „Jurek”. Kawaler orderu Virtuti Militari, rotmistrz Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich, dowódca egzekutywy Kedywu Okręgu Wileńskiego AK, więzień łagrów Stalinowskich. Za swoją działalność został zesłany do łagru w Workucie na 15 lat. Natomiast Pan porucznik Zygmunt Żytkiewicz spod Trok, Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Kresowych Armii Krajowej „Wiano”, Ich Rodzin i Przyjaciół przytoczył niesamowicie ciekawe, własne wspomnienia z tamtego okresu oraz postać ostatniego, legendarnego „Wyklętego” obrońcy polskości Ziemi Solecznickiej, Ejszyszek por. Jana Borysewicza ps. „Krysia”. Natomiast o działalności „Szarych Szeregów” w Wilnie i oddziałów AK na Wileńszczyźnie w czasie wojny opowiadał rodowity wilnianin Pan Władysław Trzaska – Korowajczyk, Prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Zaproszeni goście odpowiadali na pytania z nadzieją, że słowo, które przekazują nie tylko uczci „Wyklętych”, ale i nie pozwoli o nich zapomnieć. Niewielu z nas zdaje sobie, bowiem sprawę, że jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może uczyć się historii od Bohaterów.
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!!!

Niezmiernie miło nam było, że Patronat nad naszym wydarzeniem objął Prezydent RP Pan Andrzej Duda oraz Łódzki Kurator Óświaty Pan dr Grzegorz Wierzchowski.

Poniżej list Prezydenta RP skierowany do organizatorów i uczestników:

List od Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy

 

 

 

 

 

 

 

Share

Wyszukiwarka

Nasi partnerzy

Biuletyn Informacji Publicznej

Wyposażenie gabinetu profilaktyki zdrowotnej sfinansowane ze środków budżetu państwa otrzymanych za pośrednictwem
Wojewody Łódzkiego.

Witryna IV LO w Łodzi wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka)w celach statystycznych.Korzystając z tej stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.Żeby dowiedzieć się więcej na temat cookies, do czego służą i jak nimi zarządzać,zobacz informacje na temat polityki prywatności.

Akceptuje ciasteczka na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information