Czwórkowicze aktywnie uczestniczyli w kweście na Starym Cmentarzu.

Młodzież na Starym Cmentarzu.Jak co roku koniec października wprowadza nas w czas zadumy i pamięci o tych, którzy już odeszli. Udajemy się wtedy na cmentarze, by uporządkować groby oraz zapalić znicz. Jak w poprzednich latach i tym razem odbyła się już dwudziesta trzecia kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza organizowana przez Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem, w której udział wzięli również uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi.

Młodzież naszej szkoły jak co roku oczyściła pole grobowe łódzkiego przemysłowca Juliusza Kindermanna, udekorowała wcześniej przygotowanym wieńcem i zapaliła znicz oraz zbierała datki na renowację zabytkowych nagrobków na tej najstarszej łódzkiej nekropolii.

JULIUSZ KINDERMANN (1866 – 1932)

Przemysłowiec łódzki, syn Franciszka Kindermanna, pioniera rozwoju przemysłowego miasta; swoją fabrykę wyrobów bawełnianych wybudował przy ulicy Łąkowej 23. Był aktywnym działaczem wielu organizacji gospodarczych, społecznych i charytatywnych, np. Łódzkiej Ochotniczej Straży Ogniowej, Rady Opiekuńczej szpitala im. Anny Marii, Łódzkiego Towarzystwa Muzycznego, Niemieckiego Stowarzyszenia Popierania Oświaty. Wybudował swoją rezydencję przy Piotrkowskiej 137, która łączyła funkcje mieszkalne, reprezentacyjne i handlowe. Ozdobą pałacu jest od ulicy na wysokości drugiego piętra barwny fryz mozaikowy ukazujący w formie alegorycznej zbiór i handel bawełną.

Share

Wyszukiwarka

Nasi partnerzy

Biuletyn Informacji Publicznej

Wyposażenie gabinetu profilaktyki zdrowotnej sfinansowane ze środków budżetu państwa otrzymanych za pośrednictwem
Wojewody Łódzkiego.

Witryna IV LO w Łodzi wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka)w celach statystycznych.Korzystając z tej stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.Żeby dowiedzieć się więcej na temat cookies, do czego służą i jak nimi zarządzać,zobacz informacje na temat polityki prywatności.

Akceptuje ciasteczka na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information