Wojewódzki finał akcji "Rodacy Bohaterom. Paczka dla polskiego Kombatanta na Kresach" w naszej „Czwórce”.

 W środowy wieczór (17.01.2018 r.) w auli IV Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi gościliśmy Łódzkiego Kuratora Oświaty Pana dr. Grzegorza Wierzchowskiego (Honorowy Patronat nad akcją). Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi w imieniu Pana Dyrektora Oddziału IPN reprezentowali Paulina Szymaniak-Kowalska oraz Paweł Kowalski z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi. Honorowymi gośćmi byli Weterani Armii Krajowej, ostatni w Łodzi o których wiemy "Żołnierze Wyklęci": kpt. Jerzy Włodzimierz Stawski ps. "Lubicz", żołnierz Armii Krajowej a następnie Konspiracyjnego Wojska Polskiego oraz ppłk Tadeusz Michalski ps. Ryś z oddziału „Groźnego”. Grono gości zaszczycił również urodzony przed wojną w Wilnie Pan Władysław Trzaska-Korowajczyk, prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Łodzi, w czasie wojny członek Szarych Szeregów w Wilnie.

W tym roku rekordowa ilość - około 70 szkół postanowiła wesprzeć naszą akcję. Dla naszej grupy Rzgowska Młodzież Patriotyczna, działającej wspólnie ze Stowarzyszeniem „Odra – Niemen”,  miernikiem sukcesu jest właśnie ilość szkół, a tym samym młodych ludzi, do których dotarła informacja o naszych Rodakach mieszkających za Bugiem i Niemnem.


Na wstępie zaprezentowaliśmy zgromadzonym gościom relację z ostatniego wyjazdu z darami dla naszych Rodaków na Wileńszczyznę. Moc wzruszeń wywoływały w nas wszystkich opisywane historie ze spotkań z Polakami żyjącymi gdzieś tam na Kresach Rzeczypospolitej, Przedstawiane zdjęcia oraz filmiki z wyjazdu nie pozwalały opaść emocjom jakie pojawiły się wśród przybyłych.


Następnie szacowni goście wypisywali życzenia noworoczne na pięknych kartkach świątecznych wykonanych własnoręcznie przez dzieciaki z kilku szkół podstawowych.
W tym czasie wolontariusze z łódzkich szkół wraz z Panem Kuratorem pakowali kartony pełne prezentów dla naszych Rodaków z Wileńszczyzny, Białorusi, Ukrainy, Łotwy i Mołdawii z którymi stanowimy Jeden Naród Ponad Granicami.

Ilość zebranych prezentów pozwoli nam obdarować kilkaset żyjących tam rodzin.
Dziękujemy wszystkim szkołom, stowarzyszeniom, grupom, organizacjom za serce i ofiarność.

O akcji w mediach:

TVP Łódż 3 ŁWD Finał 

TVP3  Wywiad

Share

Wyszukiwarka

Nasi partnerzy

Biuletyn Informacji Publicznej

Wyposażenie gabinetu profilaktyki zdrowotnej sfinansowane ze środków budżetu państwa otrzymanych za pośrednictwem
Wojewody Łódzkiego.

Witryna IV LO w Łodzi wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka)w celach statystycznych.Korzystając z tej stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.Żeby dowiedzieć się więcej na temat cookies, do czego służą i jak nimi zarządzać,zobacz informacje na temat polityki prywatności.

Akceptuje ciasteczka na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information