Witryna IV Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi wykorzystuje cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych. Korzystając dalej z tej strony zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji na temat cookies >> czytaj więcej.

Zgodnie Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r.informujemy, że:

  1. Administratorem Danych Osobowych jest IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. EMILII SCZANIECKIEJ W ŁODZI, UL. POMORSKA 16. >> czytaj dalej
A- A A+

Podstawy filozofii - materiały do powtórzenia

Kategoria: Etyka i filozofia w Czwórce Opublikowano: sobota, 22 luty 2020 Wiktoria Janicka
Logo

„Etyka i filozofia w Czwórce” zaprasza. Zachęcamy do lektury nowego tekstu „Czy wszechmocny Bóg może stworzyć kamień, którego by nie podniósł?” Wiktorii Janickiej z klasy II b. Uczniów i innych Czytelników zapraszamy też do refleksji i wymiany myśli, którymi można się dzielić przesyłając swoje komentarze przez Librusa na konto nauczyciela Zbigniewa Zdunowskiego lub (dla osób spoza szkoły) na adres:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czy wszechmocny Bóg może stworzyć kamień którego by nie podniósł?

Jest to jeden z przykładów paradoksów filozoficznych, na które podanie prawidłowej odpowiedzi wydaje się niemożliwe. Mimo to, postaram się podać własną próbę rozjaśnienia problemu, które kryje się za tym pytaniem.

Pierwsza część pytania, „Czy wszechmocny Bóg… ?” sugeruje, że zgodnie ze słownikową definicją słowa „wszechmocny” – mający nieograniczoną, absolutną moc – Bóg jest w stanie stworzyć wszystko, zrobić wszystko. Dla niego prawa natury i logiki nie mają żadnego znaczenia. Zatem, czy można odpowiedzieć twierdząco na to pytanie? I tak i nie. Skoro jest wszechmocny, to potrafi stworzyć kamień, którego sam nie podniesie. Jednak jeżeli naprawdę stworzonego przez siebie kamienia  - dzieła swej nieograniczonej mocy - nie podniesie, czy to znaczy, że nie jest wszechmocny? Pojęcie nieskończonej mocy, tak jak my ją rozumiemy, powoduje, że tak właśnie to pytanie odczytujemy.

Dla Boga stworzenie czegoś większego niż nieograniczona moc nie wydaje się jednak problemem. Stworzył on bowiem człowieka - istotę która jest dziełem jego rąk i jego nieograniczonej władzy, a jednak ta ludzka istota, dzieło stwórczego aktu Boga, wykracza poza Bożą władzę i moc. Mam na myśli to, że w końcu Bóg nie jest w stanie kierować postępowaniem człowieka w sposób  narzucający mu Jego wolę, ze względu na to, że stwarzając człowieka, dopuszcza i szanuje jego wolną wolę. Czy zatem nie jest to argument wskazujący na to, że Bóg stworzył istotę, która może być metaforą tego kamienia? Albowiem stworzył niezwykły byt - istotę, której mimo najszczerszych chęci, swojej nieograniczonej władzy i potęgi, nie jest wstanie kontrolować. A zatem nie jest w stanie podnieść tego „kamienia”.

Uważam, że taki sposób interpretacji tego pytania, oraz taka argumentacja na rzecz twierdzącej odpowiedzi, i stawia całe zagadnienie w zupełnie innym świetle.                                            

Odsłony: 3083
Tags:

Dane szkoły

IV Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi
ul. Pomorska 16
91-416
Łódź

tel. +48 (42) 633 - 62 - 93
fax: +48 (42) 633 - 62 - 93
e-mail: sekretariat@lo4.elodz.edu.pl

Godziny otwarcia sekretariatu:
pn - pt   9:00 - 15:00