Witryna IV Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi wykorzystuje cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych. Korzystając dalej z tej strony zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji na temat cookies >> czytaj więcej.

Zgodnie Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r.informujemy, że:

  1. Administratorem Danych Osobowych jest IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. EMILII SCZANIECKIEJ W ŁODZI, UL. POMORSKA 16. >> czytaj dalej
A- A A+

Etyka i życie.

Kategoria: Etyka i filozofia w Czwórce Opublikowano: sobota, 02 luty 2013 Administrator
Grafika

Żyjemy w świecie dobra i zła, tak jak oddychamy czy mówimy prozą. Etyczny aspekt życia człowieka należy do najistotniejszych wymiarów ludzkiej egzystencji.Nieustannie dokonujemy wyborów - codziennych, małych, banalnych, i tych wielkich, które wpływają na całe nasze życie, na ludzi wokół nas, przyrodę, kosmos.

Bez pogłębionej refleksji etycznej nie będziemy świadomymi podmiotami, pozwolimy sobą manipulować, staniemy się bezmyślnymi ofiarami specjalistów od indoktrynacji i ogłupiania. Czy w rozszalałym świecie pędzących zmian, gadżetowych świecidełek, jednosezonowych przebojów umiemy zatrzymać się, by odkryć jakiś stały punkt oparcia? Bez takiego niezmiennego układu odniesienia nic nie ma wartości i sensu w skali dłużej niż dzień, miesiąc, najwyżej rok.

Teksty, które będą się pojawiać w dziale „Etyka”, mają służyć refleksji, budzeniu wrażliwości, wchodzeniu w głąb siebie w poszukiwaniu ukrytej tam prawdy. Wbrew głosom nihilistów („prawdy nie ma”) i agnostyków („nie wiemy, jaka jest prawda”) tylko ona pomoże nam obronić się przed nachalnym kłamstwem, bezwstydną sensacją, marketingowo - wizerunkową propagandą. Ludzie, którzy kreują dla nas sztuczne medialne światy, potrzebują tylko naszej oglądalności i naszej kasy, a nie naszego myślenia.

Bez poznania prawdy o sobie nie potrafimy też budować prawidłowych, głębokich relacji z ludźmi, nie potrafimy mądrze i odpowiedzialnie kochać. Zadowalają nas chwilowe przyjemności i dające się łatwo rozwiązać związki. Zapominamy, że w naturę człowieka wpisane jest nie dążenie do przyjemności, ale wielkie pragnienie miłości i szczęścia. Dlatego panująca dziś filozofia hedonizmu jest największym wrogiem miłości i szczęścia człowieka.

W dziale „Etyka” znajdziecie teksty będące rozwinięciem tematów i problemów podejmowanych na zajęciach z etyki. Będą to zarówno prace uczniów, jak i dla uczniów. Życzymy owocnej i ciekawej lektury.

Odsłony: 2957
Tags:

Dane szkoły

IV Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi
ul. Pomorska 16
91-416
Łódź

tel. +48 (42) 633 - 62 - 93
fax: +48 (42) 633 - 62 - 93
e-mail: sekretariat@lo4.elodz.edu.pl

Godziny otwarcia sekretariatu:
pn - pt   9:00 - 15:00