Witryna IV Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi wykorzystuje cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych. Korzystając dalej z tej strony zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji na temat cookies >> czytaj więcej.

Zgodnie Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r.informujemy, że:

  1. Administratorem Danych Osobowych jest IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. EMILII SCZANIECKIEJ W ŁODZI, UL. POMORSKA 16. >> czytaj dalej
A- A A+

Po co filozofia?

Kategoria: Etyka i filozofia w Czwórce Opublikowano: piątek, 01 luty 2013 Administrator
Grafika
  1.  Filozofia jest próbą najgłębszego zrozumienia rzeczywistości. Jej celem (dążeniem) jest widzieć, pojąć wszystko wewłaściwym świetle, we właściwej skali i we właściwych proporcjach. Dzięki temu filozofia uczy odróżniać to, co jest naprawdę ważne (istotne), od tego, co błahe (drugorzędne); to co ogólne od tego, co szczegółowe; to co względne od tego, co bezwzględne. Bez filozofii nie bylibyśmy w stanie właściwie zrozumieć i ocenić niczego. Jest ona tym, bez czego wszystko inne traci swój sens.

Powinniśmy albo zajmować się filozofią, albo odejść stąd, ponieważ wszystko poza tym jest bezsensowne i bezwartościowe/Arystoteles/.

Filozofia to nauka o tym, co dla ludzkości najważniejsze i najcenniejsze

 /Władysław Tatarkiewicz/.

Filozofię można uważać za naukę najbardziej szlachetną i wzniosłą, ponieważ pozwala człowiekowi osiągnąć szczyt jego możliwości /Giovanni Reale/.

2. Ujmując rzecz historycznie nie mamy do czynienia z jedną filozofią, ale z mnogością kierunków, nurtów, szkół i metod składających się na dzieje filozoficznej przygody człowieka.

Ta wielość i różnorodność, rodząca trudności przy próbach pierwszego kontaktu z historią filozofii, okazuje się wielką szansą, gdy chcemy się uczyć patrzenia na rzeczywistość z różnych punktów widzenia, ćwiczyć umiejętność myślenia wieloaspektowego, odsłaniać ukryte sensy, ujawniać założenia, przewidywać możliwe konsekwencje.

 3. W świecie, który:

  • potrafi do znudzenia pytać: „co ja z tego będę miał?” i „za ile?”,
  • który stara się wmówić nam, że liczy się tylko użyteczność, korzyść, sukces,
  • którego jedyną wiarą jest wiara w to, że wszystko jest względne i subiektywne, że jedyną prawdą jest ta, że nie ma żadnej prawdy obiektywnej – w takim świecie filozofia odkrywa istnienie wartości bezwzględnych i obiektywnych, takich jak mądrość, miłość, szczęście, i mężnie staje w ich obronie.

Dążenie do prawdy, dobra i piękna jest naturalną potrzebą ludzkiego ducha. Człowiek uczący się żyć w świecie prawdy, dobra i piękna zaczyna stopniowo odkrywać, że w życiu liczą się nie tylko zyski, korzyści, procenty.

 4.Do głównych i najstarszych działów filozofii należy logika, która jest nauką o formach poprawnego rozumowania. Obecność filozofii w szkole:

  •  sprzyja podnoszeniu poziomu kultury logicznej,
  •  uczy sztuki poprawnego wnioskowania, uzasadniania, argumentowania,
  •  pomaga unikać błędów logicznych w myśleniu.

 

W dziale poświęconym filozofii będą publikowane zarówno najciekawsze i najlepsze prace uczniów, jak i teksty dla uczniów, służące rozwijaniu sztuki filozoficznego, rzetelnego, logicznego myślenia.

Zbigniew Zdunowski, nauczyciel filozofii

Odsłony: 3094
Tags:

Dane szkoły

IV Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi
ul. Pomorska 16
91-416
Łódź

tel. +48 (42) 633 - 62 - 93
fax: +48 (42) 633 - 62 - 93
e-mail: sekretariat@lo4.elodz.edu.pl

Godziny otwarcia sekretariatu:
pn - pt   9:00 - 15:00