"Filozofia jest ciekawa. Z ćwiczeniami dla lubiących myśleć "

Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice,
przez 33 lata byłem nauczycielem w IV Liceum Ogólnokształcącym, ucząc etyki i filozofii. W tym czasie starałem się przybliżać swoim uczniom świat „tego co dla ludzi najważniejsze i najcenniejsze” (Władysław Tatarkiewicz), podążając razem z nimi ścieżkami rozumu poszukującego prawdy i moralnego dobra.
W ubiegłym roku ukazała się książka „Filozofia jest ciekawa. Z ćwiczeniami dla lubiących myśleć”, która jest owocem i podsumowaniem moich spotkań z uczniami.
Dedykuję ją Uczniom, Absolwentom i Nauczycielom naszej szkoły. Zapraszam Państwa do zapoznania się z informacją o książce na stronie wydawnictwa (gdzie można ją zamówić) oraz z recenzją naszego Absolwenta, Michała Kuligowskiego.
https://ksiegarnia.vb.com.pl/filozofia-jest-ciekawa
Z wyrazami najwyższego szacunku, Zbigniew Zdunowski.
Poniższy tekst jest zbiorem kilku uwag po przeczytaniu książki pt.:
„Filozofa jest ciekawa. Z ćwiczeniami dla lubiących myśleć” (wydawnictwo von borowiecky, 2021), której Autorem jest Zbigniew Zdunowski, wieloletni nauczyciel w IV Liceum Ogólnokształcącym.
Po pierwsze, cenne jest oddzielenie samej Filozofii od Etyki. Dzięki temu Autor mógł zawrzeć w tych dwóch częściach zarówno treści filozoficzne i historyczno-naukowe, jak i w drugiej części dać wyraz swojej postawie aksjologicznej, zwłaszcza etyczno-moralnej.
Minusem przedstawionych poglądów w drugiej części jest natomiast zbyt subiektywna i jednostronna narracja o wyraźniej orientacji konserwatywnej. Tok wywodu zawiera akcenty wskazujące na osobiste preferencje autora z opcją na rzecz świata wartości chrześcijańskich. Jakkolwiek podzielam to stanowisko, to uważam że w pracy o ambicjach naukowych jest potrzebny obiektywizm. W tym przypadku podstawowym pytaniem do Świata Zachodu jest: Dlaczego odwraca się od swoich korzeni? Co prawda, w Posłowiu Autor wyjaśnia racje swego radykalnego stanowiska i słusznie spodziewa się możliwego zarzutu jednostronności wobec swoich poglądów, jednak jako pedagog pragnący zachować standardy naukowości, powinien On przedstawić dwie strony zagadnienia. Choć, z drugiej strony, jestem gotów przyznać, że wyrażając swoje opinie o współczesnym Świecie, Autor miał prawo do tak radykalnego i jednostronnego przedstawienia swoich zapatrywań na zjawiska i procesy zachodzące w dzisiejszych czasach. Niestety obserwacja tych wydarzeń nie nastraja optymizmem nikogo, kto potrafi wysnuwać racjonalne wnioski z historii ostatnich dekad.
Bardzo dobrym pomysłem było stałe odwoływanie się do przykładów ilustrujących aktualność prawd Filozofii lub Etyki w czasach współczesnych – aż do lat 2020-22. Dzięki takiemu ujęciu Filozofia okazuje się ważnym narzędziem umożliwiającym rozumienie problemów, które współczesnego czytelnika wprowadzają w obszar intelektualnej refleksji. Jest to bardzo przydatna transformacja, ukazująca ścisły związek wielkich prawd spekulatywnych z praktyką życia codziennego.
Warto rozważyć możliwość wykorzystania kolejnych części rozdziałów książki „Filozofia jest ciekawa” w formie cyklu artykułów, w ramach współpracy z redakcjami opiniotwórczych czasopism o profilu konserwatywnym. Wielogłosowość w kształtowaniu wspólnej narracji jest potrzebna każdej redakcji i jej czytelnikowi. Wypowiedzi Autora w kolejnych rozdziałach są wyrazem postawy krytycznej wobec dominującego w mediach i w kulturze nurtu liberalno-lewicowego. Wartością dodatkową, która może książce zjednać czytelników, jest duża liczba przykładów zaczerpniętych ze współczesności, które potwierdzają tok argumentów Autora.
Osobiście jestem pod wrażeniem zebranych przykładów, o których wspomniałem powyżej.
O większości z nich słyszałem z doniesień medialnych, ale zebranie ich wszystkich świadczy o rzetelnym przygotowaniu się do napisania książki. To właśnie te przykłady decydują o sile przekonującej, perswazyjnej. Potwierdzają one słuszność stanowiska Autora. Ma On racjonalne argumenty dla uzasadnienia i obrony głoszonych tez, które dodatkowo wspierają zgromadzone „życiowe przykłady”.
Książka jednoznacznie, spójnie i programowo przedstawia poglądy Autora. Ma autorski konstrukt narracji i systemu przekazu treści. Jakkolwiek obawiam się, że prawdziwe docenienie myśli Autora i Jego ostrzeżeń dla Tego Świata nastąpi za około 100 lat.
Gratuluję i pozdrawiam!
Michał Kuligowski, absolwent IV LO z roku 1991.
Odsłony: 1424
Tags: